Ballina / Auto / Veturat më të shtrenjëta në botë me pamje të anijeve kozmike
Loading...

Veturat më të shtrenjëta në botë me pamje të anijeve kozmike

Makinat më të shtrenjta në botë janë shumë më tepër se transporti. Këto pjesë të artit që përsëriten përfshijnë prioritetet e një për qind, dhe në atë univers.

Zenova krijon një sasi absolutisht të fuqisë duke kombinuar një V8 me 6.8 litra me një kompresor dhe një turbocharger. Ka rreth 1,104 kuaj fuqi dhe 1,054 paund-këmbët çift rrotullues, të gjitha të kanalizuara në rrotat e pasme të makinës.

 

Pak makina në rrugë na befasojnë me shpejtësinë e tyre, por kjo dallon ferrarin. Me një  vlerë më pak se 2.800 paund, kjo makinë me performancë të ngjashme me dragon përshpejton nga 0 në 60 mph në më pak se 3.0 sekonda. Në dërsa 7 km i arrin vetëm për 2. 30 sec.
Huayra është njësoj aq i famshëm për emrin e tij të çuditshëm, ashtu siç është për performancën e saj të shkrirjes së fytyrës. Me emrin “God of Winds Incan”, Huayra krenohet me një V12 me 6.0 litër AMG me dy turbochargers, duke rezultuar në 620 hp dhe një masiv 740 lb-ft.
Nën kapuçen e ajrosur luks një aspirated natyrisht V12 që zhvendoset 7,3 litra benzin. Prodhon 750 hp dhe 553 lb-ft, . Këto shifra e bëjnë një-77 Aston Martin  një ndër veturat e prodhuara të kësaj firme më të shpejtën që kan krijuar  ndonjëherë.
Ju mund të blini shumë me $ 2 milion – një shtëpi me të vërtetë e bukur, por  80 Mazda MX-5, ose “megacar” suedez  është i mahnitshëm . Një mendimtar logjik ndoshta mund të mendojë për një mënyrë më të mirë për të shpenzuar kursimet e jetës, por megacaret nuk lejon kohë të gjatë të mendoni por ju tërheq në te. Sepse ata janë mega.
Superkarimi është mekanikisht identik me F12, por Berlinetta nuk është pikërisht një Panda Fiat për të filluar. V12 e saj prej 6.2 litrash shkurton 740 hp të lavdishëm, të mjaftueshme për të çuar makinën në 60 mph në vetëm 3.1 sekonda dhe kushton 2.5 milion dollar.
Kjo listë nuk do të ishte e plotë pa ndonjë version të Bugatti Veyron të fuqishëm. Ne po hedhim dritë mbi versionin e Mansory Vivere këtu, sepse jo vetëm që është një nga makinat më të shpejta në botë, është një nga më të shtrenjtë. Çmimi  i saj është 5.4 milion dollar.
Makina është absolutisht mahnitëse nga çdo kënd, dhe deri më sot nuk jemi të bindur se nuk është një anije kozmike e huaj që vëzhgon planetin tonë për marrjen eventuale. Ajo thjesht nuk duket e vërtetë. E vetmja gjë më e shquar se pamja është çmimi  4.5 milionë dollarë.
/MegaPress.AL/

Shikoni gjithashtu

Komuna e Sarajit, punime intensive në asfaltimin e rrugëve

Me investimet kapitale dhe infrastrukturore komuna e Sarajit, po bëhet gjysmë urbane dhe rurale. Urbanizimi …