Ballina / Lajme / Yee: Kriminelët serb nuk duhet ta udhëheqin ushtrinë, ndersa Serbis i vë kusht me BE ose me Mosken
Loading...

Yee: Kriminelët serb nuk duhet ta udhëheqin ushtrinë, ndersa Serbis i vë kusht me BE ose me Mosken

Zëvends kryetari amerikan Hoyt Brian Yee, i ftuar në një forum ekonomik në Serbi për media deklaroi se Serbia nuk duhet të ulet në dy karrika.

Ai në këtë forum ekonomik bëri të ditur se deklaratat e Ministrit të Mbrojtjes javë më parë tha se gjenerali i pensionuar serb, Vladimir Lazareviq, i dënuar nga Gjykata e Hagës me 14 vjet heqje lirie për krime lufte në Kosovë mund të jap mësim në Akademinë Ushtarake në Serbi.

Z. Yee, para mediave serbe tha “ Se kriminelët të cilët janë të denuar apo e kan kryer denimin për krime lufte nuk mund të udhëheqin ushtrin”. Ai ndër tjera tërheqi vërejtjen shtetit serb se kjo gjë nuk është e mirë. Sepse të burgosur apo jo ata janë kriminel të cilët kan kryer urdhër për vrasje apo edhe kan kryer vet akte barbare duke kryer gjenocid mbi shqiptarët.

Ai në këtë konferencë bëri me dije se Bashkimi Evropian e do Beogradin të jet pjese e saj. Por dyshon në Mosken. Të dy shtetet nuk e kan njohur Kosoven si shtet dhe kjo duket që është një lojë e dyfishtë mes këtyre dyjave.

Z. Yee dyshon se Moska është duke u pregaditur për një luftë pasi ajo ditë më parë i ka dhuruar Beogradit avionë ushtarakë MiG-29 , ndërsa pritet që të dërgojë në Beograd edhe 30 tanke T-72 dhe 30 automjete të blinduara.

Ndërsa dyshohet se Rusia në një bazë ushtarake të urgjencave në Nish është bazë ushtarake por e mbuluar si spital ushtarak.

/MegaPress.al/

Shikoni gjithashtu

Kush është Manuella Koni dhe pse është e nevojshme për një mandat në Kuvendin e Kosovës…?

Bëhet fjalë për kandidaten për deputeten nga radhët e PEK-ut, Manuella Koni, e cila beson …

Loading...