Ballina / Shendetesi / Ushqimi dhe Dieta / Zebra ëmbëlsirë
Loading...

Zebra ëmbëlsirë

Përbërësit

2 vezë
1 gote sheqer
gjysme gote vaj v
1 pecivë prashak
1 vanilje
2.5 gota miell

1 lugë kakao

Pregaditja

Vezët përzihen me sheqer 2 minuta, pastaj shtohet qumështi dhe vazhdon të përzihet me mikser.

Shtohet mielli dhe peciva prashak dhe ajo vanilje. Përzihet deri të bashkohet masa.

Masen e ndajna në dy pjesë. Në njëren pjesë i hedhim një lugë kakao. Në tepsi e vendosim nga një shtresë të hollë të bardhë, njëren të zezë. Kështu veprohet deri të mbushet tepsia.

Piqen në furrë 150 gradë 40 minuta.

/MegaPress/

Shikoni gjithashtu

Receta për gullash

Përbërësit: 1 kg mish viçi 500 gr qepë 3 thelbinjë hudhër 1 karrotë 2 luge …

Loading...